معرفی سرگرمی برای نوزاد که برای رشد جسمی و ذهنی مفید هستند

میان ایده‌های مختلف برای نحوه بازی و ایجاد سرگرمی برای نوزاد گیر افتاده‌اید؟ این فعالیت‌های سرگرم‌کننده و آسان به تسریع رشد و تربیت کودک کمک می‌کنند و سبب پیدا شدن لبخندها و خنده‌های شیرین روی صورت آن‌ها می‌شوند. به خاطر داشته باشید که بخش قابل توجهی از یادگیری نوزاد در نخستین سال زندگیش به طور طبیعی و در حین صحبت‌ کردن، بازی، شکلک درآوردن و تعامل روزانه با او رخ خواهد داد و ایجاد سرگرمی برای نوزاد سبب تسریع این فرایند طبیعی می‌شود.

۱. روی شکم قرار گرفتن

روی شکم قرار گرفتن یکی از روش‌های اولیه بازی‌ کردن است که نوزاد یاد می‌گیرد و جزو موارد ابتدائی ایجاد سرگرمی برای نوزاد محسوب می‌شود. آکادمی آمریکایی طب کودکان(AAP) توصیه می‌کند که نوزادان همیشه طاق باز بخوابند تا خطر سندروم مرگ ناگهانی نوزادان در آن‌ها کاهش یابد اما همچنین توصیه کرده‌اند که نوزادان در هنگام بیداری و هوشیاری کافی برای بازی کردن به میزان زیادی روی شکم خود قرار بگیرند زیرا روی شکم قرار گرفتن نوزادان به سفت شدن گردن و ماهیچه‌های بالا‌تنه برای کنترل بهتر سر و همچنین پیشگیری از صاف شدن قسمت پشت سر آن‌ها کمک می‌کند.

آکادمی آمریکایی طب کودکان می‌گوید که شما می‌توانید روی شکم قراردادن نوزاد را از همان روز نخست ورود نوزاد از بیمارستان به خانه شروع کنید. او را هر بار به مدت ۳ تا ۵ دقیقه روی شکم قرار دهید و این کار را تا ۳ بار در روز یا به هر تعداد دفعاتی که از آن لذت می‌برد تکرار کنید. دفعات روی شکم قرارگرفتن نوزاد را با بزرگ شدن و قوی‌تر شدن او افزایش دهید و اسباب بازی‌ها را جلوی رویش قرار دهید تا تشویق به رساندن خود به آن‌ها، خزیدن، و به تدریج سینه‌خیز رفتن شود.

۲. ایجاد سرگرمی برای نوزاد با استفاده از صورت‌ها

نوزادان کند و کاو در دنیا به وسیله لمس‌ کردن را دوست دارند. به کوچولویتان اجازه دهید تا قسمت‌های مختلف صورت شما و حیوانات عروسکی خود را با دست‌هایش احساس کند. همانطور که در حال لمس‌ کردن است اسامی آن قسمت‌ها را به او بگویید و دست نوزاد را به سمت لمس بینی، دهان، گوش‌ها و سایر اعضای صورتش هدایت کنید. دست‌های نوزادتان را به سمت صورت خود ببرید و در همان حین به صحبت‌کردن و نشان‌ دادن علائم روی صورت خود بپردازید تا او بتواند با نحوه استفاده ما از صورت‌هایمان برای برقراری ارتباط آشنا شود.

۳. نوزادان و جعبه‌ها

جعبه‌ها خیلی سرگرم‌کننده هستند! نیازی نیست برای ایجاد مهارت‌های حرکتی در نوزادتان اقدام به خرید اسباب بازی‌های گرانقیمت کنید. تعدادی جعبه کوچک‌تر مانند جعبه های حبوبات یا جعبه کفش را با روزنامه‌های کهنه یا کاغذهای بسته‌بندی به هم بپیچید و اجازه دهید نوزاد آن‌ها را مدیریت کرده و بازکردن کاغذهای دورشان را یاد بگیرد. نوزاد صدای پاره‌ شدن کاغذ در حین کشیدن را دوست خواهد داشت. او همچنین از روی هم چیدن جعبه‌ها، پرت‌کردنشان به این طرف و آن طرف و چیدن مجدد جعبه‌ها روی هم با کمک شما لذت خواهد برد.

۴. کشیدن به دنبال خود

شما می‌توانید اسباب‌ بازی‌های ثابت را تبدیل به یک دسته اسباب بازی کنید که قابل کشیدن روی زمین باشند. تنها کافی است یک تکه از نخ یا بندکفش را به کامیون اسباب بازی یا بازوی حیوان عروسکی نوزادتان ببندید و کوچولویتان را تشویق کنید تا آن را به سمت خود بکشد. او از دیدن تاثیرکشیده شدن اسباب بازی‌ها به دنبال هم لذت خواهد ‌برد. همانطور که شروع به سینه‌خیز رفتن می‌کند دسته اسباب بازی‌ها را در جایی دور از دسترس او قرار دهید، در نتیجه او مجبور است برای گرفتن نخ آن‌ها حرکت کرده و اسباب بازی‌هایش را به دنبال خود بکشد.

اثرات خوب و بد کارتون روی بچه ها

تاثیر مثبت و منفی کارتون بر کودکان 

از زمان ظهور فیلم های کارتونی بیش از یک قرن می گذرد و حالا کارتون ها بخش اجتناب ناپذیری از زندگی کودکان هستند، در واقع چندین نسل از کودکان با تماشای فیلم های انیمیشن بزرگ شده اند. بسیاری از دختران و پسران پس از تماشای علاالدین و چراغ جادو ، سیندرلا و ... خود را شخصیت های اصلی کارتون تصور و با آنها همزاد پنداری می کردند پس به خوبی تاثیر پذیریشان را میتوان دید به همین دلیل در این بخش به بررسی تاثیرات مثبت و منفی کارتون روی کودکان و نکاتی در مورد چگونگی کاهش اثرات منفی آن می پردازیم.

تأثیرات مثبت تماشای کارتون بر روی کودکان 

اهمیت کارتون را می توان از تأثیرات مثبت بر رفتار و رشد کودک مشاهده کرد، اثرات مثبتی که شامل : 

کمک به یادگیری سریعتر کودکان : 

کارتونها به یادگیری هرچه سریعتر بچه ها کمک می کنند. تأثیر مثبت کارتونها بر روی کودکان به ویژه در مورد کارتون های آموزشی که اشکال ، اعداد و رنگ ها را آموزش می دهند، دیده می شود. چنین برنامه هایی می توانند موارد اساسی را به روشی سرگرم کننده و تعاملی به کودکان بیاموزند ، بنابراین یادگیری را به یک فعالیت لذت بخش تبدیل می کنند چراکه تصاویر متحرک، گویا و تصاویر بصری، یادگیری را برای کودکان جالب تر می سازد. 

بهبود رشد شناختی کودکان : 

تماشای کارتون می تواند در رشد مهارت های شناختی کودکان تاثیر گذاشته و علاوه بر این به رشد منطق و استدلال، پردازش دیداری و شنیداری و تقویت توجه کودک کمک می کند.

توسعه زبان کودکان : 

کارتون ها می توانند بچه ها را با زبان های مختلف آشنا کنند، بنابراین رشد مهارتهای زبانی آنها را بهبود می بخشد. به عنوان مثال تماشای کارتون به زبان مادری می تواند به آنها در یادگیری بهتر زبان، بهبود تلفظ و نحوه صحبت کمک کند. 

افزایش خلاقیت کودکان : 

تماشای کارتون به تقویت تخیل و خلاقیت کودکان کمک می کند و آنها را قادر می سازد به ایده های جدیدی که الهام گرفته از کارتون های خاص است فکر کنند و براساس کارتون هایی که تماشا می کنند داستان ها یا کارهای هنری جدیدی ارائه دهند. 

رفع استرس و افزایش شادی در کودکان: 

کودکان کارتون ها را مفرح می دانند و اغلب با تمسخر شخصیت های کارتونی با صدای بلند می خندند. خنده استرس را رفع و اعتماد به نفس کودکان را بالا می برد و همچنین باعث افزایش ایمنی، ترشح اندورفین و احساسات مثبت درآنها می شود.

کمک به یادگیری کودکان درباره چیزهای مختلف : 

تماشای کارتون راهی عالی برای یادگیری آداب و رسوم، سنت ها، تاریخ است. به عنوان مثال، تماشای کارتون های مذهبی می تواند اخلاق خوب، مهربانی و عطوفت را به کودکان بیاموزد. 

تأثیر منفی تماشای کارتون بر روی کودکان 

در حالی که کارتون ها تأثیرات مثبتی بر کودکان دارند، می توانند تأثیرات منفی بر رفتار و رشد کودک نیز داشته باشند.

ترویج خشونت فیزیکی و کلامی بین کودکان : 

تماشای کارتون هایی که خشونت را به تصویر می کشد کودکان را به خشونت و پرخاشگری در زندگی واقعی ترغیب می کند. همچنین، کودکان ممکن است معتقد باشند که هیچ کس آسیب نمی بیند و احساس درد نمی کند، زیرا در کارتون پس از تجربه خشونت یا تصادف شخصیت ها بدون آسیب به حرکت خود ادامه می دهند مثل تام و جری. 

انجام رفتار بی قاعده و عدم همدلی در کودکان : 

کارتون های مختلفی وجود دارد که شخصیت ها در آن رفتارهای بی ادبانه یا نافرمانی نسبت به معلم و بزرگان را نشان می دهند. آنها ممکن است رفتار والدین یا معلمان خود را هنگامی که بخاطر کردار بد تنبیه می شوند، تقلید کنند و آنها را به چالش بکشند.

افزایش رفتار غیر اجتماعی بین کودکان : 

کارتون های مختلفی وجود دارد که رفتارهای ضد اجتماعی و پیام های اشتباهی به کودکان می آموزند. در برخی از کارتون ها کنایه های جنسی، پرخاشگری دیده می شود و این موارد می تواند بر رفتار کودک تأثیر بگذارد و باعث پرخاشگری، خرابکاری یا خشونت آنها نسبت به فرد ضعیف تر شود. 

افزایش مشکلات سلامتی در کودکان : 

ساعت ها نشستن در مقابل صفحه تلویزیون، تماشای کارتون و بی تحرکی می تواند مشکلات زیادی مانند چاقی، مشکلات بینایی و کمبود مواد مغذی ایجاد کند. 

تقلید کودکان از شخصیت های بد کارتونی : 

کودکان اغلب شخصیت کارتونی مورد علاقه خود را الگو قرار می دهند و از آنها تقلید می کنند یا آرزو دارند مانند آنها شوند. غالباً ، شخصیت کارتونی الگوی گمراه کننده ای است که عادت های غلط را ترویج می دهد یا رفتارهای ناعادلانه نسبت به هم نوعان را به نمایش می گذارد. تأثیری که کارتون اغلب روی کودکان می گذارد به عواقب ویرانگر مانند عدم برقراری ارتباط یا بی نظمی منجر می شود.

نکاتی برای مقابله با عوارض جانبی کارتون بر روی کودکان 

اکنون که درباره مزایا و معایب مختلف کارتون و تأثیر کارتون بر رفتار کودکان صحبت کردیم، به چند نکته برای مقابله با عوارض جانبی منفی کارتون می پردازیم. 

تماشای والدین به همراه کودکان : 

تماشای کارتون به همراه کودکان به شما این امکان را می دهد آنچه را که آنها می بینند نظارت و واکنش آنها را نسبت به اتفاقات مختلف در داستان مشاهده کنید. همچنین به شما در برقراری ارتباط بهتر با فرزند کمک می کند. دانستن اینکه شخصیت کارتونی مورد علاقه آنها کدام است به شما کمک می کند رابطه خود را با کودک بهبود ببخشید. 

محدود کردن ساعت مشاهده تلویزیون کودکان : 

برای زمان تماشای تلویزیون یا کارتون به ویژه برای کودکان خردسال قانونی تنظیم کنید مثلا 1 ساعت در روز. به جای اینکه بنشینند و کارتون ببینند ، آنها را به بیرون رفتن و بازی های پرتحرک تشویق کنید. 

انتخاب کارتون های مناسب یا آموزشی مختص کودکان : 

به کودک خود اجازه دهید فقط کارتون های متناسب با سن خود که رفتارهای منفی را به تصویر نمی کشد، تماشا کنند.

توضیح تفاوت بین کارتون و واقعیت برای کودکان : 

تفاوت کارتون و واقعیت را برای کودکان خود توضیح دهید. به کودک خود بیاموزید چه چیزی مضر، قابل قبول و غیر واقعی است. به عنوان مثال، برای کودک شرح دهید اگرچه شخصیت کارتونی پس از خشونت سالم است، اما در زندگی واقعی چنین نیست. 

استفاده از برنامه های فیلتر شده برای کودکان : 

برنامه هایی که نمی خواهید کودکتان به دلیل محتوای نامناسب ببیند یا به آن دسترسی داشته باشد از قفل کودک و فیلتر استفاده کنید تا در مواقع تنهایی کودک مطمئن باشید چیزی را بدون نظارت تماشا نمی کند. 

کاوش کانال های آموزنده متناسب با سن کودکان: 

برخی برنامه ها و کارتون ها به دلیل داشتن محتوای آموزنده به رشد کلی کودک کمک می کند بنابراین آنها را بیابید و در اختیار کودکتان قرار دهید. 

استفاده از سی دی های صوتی کودکان : 

برای قصه گویی و شعر می توانید از سی دی های صوتی به جای کارتون استفاده کنید، زیرا این کار شنوایی کودک را تقویت می کند.

اجتناب از مصرف غذا جلوی تلویزیون : 

مصرف غذا هنگام تماشای تلویزیون یا آیپد زمینه ساز عادات غذایی نادرست مانند پرخوری و اعتیاد به غذاهای ناسالم است. بچه ها معمولاً جلوی تلویزیون پرخوری می کنند و تمایل به مواد غذایی ناسالم دارند. خانوادگی سر یک سفره یا میز غذا بخورید و از تماشای تلویزیون در زمان صرف غذا پرهیز کنید. اینکار به آنها کمک می کند تا روی وعده غذایی و مصرف غذاهای مقوی تمرکز کنند.

چگونگی عادت دادن کودک به کالسکه

به‌طورمعمول کودکان نوپا مخصوصاً آن‌هایی که زیر یک سال سن دارند بسیار پر جنب‌وجوش و پرفعالیت هستند و علاقه زیادی برای به هم زدن وسایل اطراف خود و منزل دارند، آنان عاشق دویدن و رهایی در محیط‌های باز و شلوغ هستند و گاهی کنترل کردنشان بسیار سخت به نظر می‌رسد.

فراموش نکنید کودک شما نمی‌دود تا بچه بدی به نظر آید و یا والدین خود را نگران کند، او فقط احساس تازه‌ای در درون خود کشف کرده و آن میل به استقلال است، البته که شما می‌توانید این احساس آن‌ها را درک کرده و تا جایی که می‌توانید کنترلشان می‌کنید و مراقبشان هستید.

بااین‌حال گاهی اوقات به علت مشغله فراوان بزرگ‌ترها و یا بنا به مصلحتشان لازم می‌دانند کودک خود را در کالسکه نگه‌داری کنند

عادت دادن این عزیزان کوچک دوست‌داشتنی به مدت فراوان در کالسکه کار چندان راحتی به نظر نمی‌رسد.

والدین تا زمانی که کودک آن‌ها مهارت کنترل سر را به‌طور کامل کسب نکرده، به‌هیچ‌وجه نباید آنان را در کالسکه قرار دهند. مدت این مهارت در کودکان مختلف، متفاوت است ولی تجربه‌ها نشان می‌دهد اکثر آنان بین سنین سه تا شش‌ماهگی این توانمندی‌ها را دریافت می‌کنند. با ما همراه شوید تا نکته‌های کاربردی از نحوه عادت دادن آنان به کالسکه را خدمت شما بازگو کنیم.

۱. والدین لازم است برای کودکان ناسازگاری که با شرایط جدید پیرامونی خود بنای مخالفت می‌گذارند، با لحنی محکم و مؤثر ولی در کمال آرامش خواسته خودشان را به آنان گوشزد کنند.

در ابتدا این کار سخت به نظر می‌رسد زیرا کودک به نشستن مداوم روی کالسکه خود عادت نکرده، پس حتماً صبر پیشه کنید زیرا بسیاری از ناسازگاری‌های کودکان به دلیل عدم آشنایی والدین با مهارت ارتباطی با فرزندان خود به دست می‌آید، پس در برابر گریه آنان تسلیم نشوید یا به‌عبارتی‌دیگر اگر کودک مقاومت کرد، تسلیم نشوید.

۲. بعد از انجام دادن دستور خود حتماً به کودکان حرف‌گوش‌کن خود وعده یک هدیه موردعلاقه‌اش را بدهید و فراموش نکنید به وعده خود عمل کنید.

اگر به حرف شما گوش ندادند از همان هدیه اهدایی‌تان محرومش سازید. از خشم و عصبانیت پرهیز شود. هرگز کودک را به خاطر عدم اجرای دستورتان مجازات نکنید.

کودک به دلیل آن‌که تمام خواسته‌های خود را از والدینش درخواست می‌کند پس بنای اعتماد بر پدر و مادر خود می‌گذارد. هیچ‌گاه با فرزند خود خلف وعده نکنید.

۳. عده‌ای از کودکان و نوزادان به کالسکه وحشت دارند به همین علت به‌محض نشستن آنان در کالسکه شروع به گریه می‌کنند. عادت دادن نوزادان به کالسکه نیازمند مشاهده بیشتر آنان به این شیء است.

اگر کالسکه آنان بیشتر در کنارشان و حتی در منزل باشد و روزانه چند دقیقه بیشتر در کالسکه بنشینند و یا والدین در حال نشستن با کودکان در کالسکه بازی کنند باعث می‌شود بیشتر به کالسکه مأنوس شوند. همین عامل ترس آنان به کالسکه را به‌شدت کاهش می‌دهد.

مغز کودکان با به یادآوری خاطرات خوب از اشیا می‌تواند کمک بزرگی به تأثیرگذاری آنان کند همین عامل باعث تعامل بهتر با کالسکه می‌شود.

۴. حتماً توجه داشته باشید کودک شما در زمان‌های بسیار طولانی در کالسکه نماند تا افسرده و گرفته به نظر نرسد به‌هرحال کالسکه مانع حرکت و بازی کردن او می‌شود و سرگرمی‌اش کاهش می‌یابد.

امروزه در دنیا ثابت‌شده است ماندن طولانی‌مدت کودکان در کالسکه بدن آنان را چه از لحاظ فیزیکی و چه از لحاظ روانی مورد آسیب و تنش قرار می‌دهد و مخرب است.

و در آخر چند نکته بسیار مهم

- کالسکه‌ها در روزهای تابستانی و گرم سال حرارت بدن نوزاد شمارا بالا می‌برد و به علت کوچک و تنگ بودن فضای کالسکه گرمازدگی آنان تشدید می‌یابد. پوست نوزادان بسیار حساس است مراقب باشید به پوستشان آسیب وارد نشود.

- در انتخاب و خرید کالسکه مدنظر خود دقت لازم را داشته باشید بهتر است جنس کالسکه از الیاف پارچه‌ای و رنگ آن روشن و شاد باشد.

- به‌محض آن‌که رنگ صورت نوزادتان در کالسکه گلگون شد او را از کالسکه خارج نمائید.

با رعایت این نکات می‌توانید کودک خود را به کالسکه عادت داده و از گردش با او لذت ببرید. 

انواع شیشه شیر و سر شیشه مناسب

برای انتخاب و خرید شیشه‌شیر بهتر است کمی در این مورد تحقیق و امتحان کنید تا ببینید کودکتان کدام سرشیشه یا همان پستانک شیشه را راحت‌تر به دهان می‌گیرد. هنگامی که این مورد مشخص شد، می‌توانید شیشه‌شیر و لوازم جانبی مورد نیاز را انتخاب کنید. لازم نیست پول زیادی هزینه کنید، زیرا تمیز کردن درست و دقیق شیشه‌شیر و سرشیشه‌ها و استفادۀ صحیح شیر خشک، از شکل و مدل آنها مهم‌تر است و نظافت درست این وسایل بهترین کاری است که می‌توانید برای اطمینان از ایمنی تغذیه با شیر خشک انجام دهید. پس این وسایل را ساده انتخاب کنید و در ابتدا تنها لوازم اصلی را بخرید. در این مطلب می‌توانید با انواع شیشه و سرشیشه و نکاتی برای انتخاب سرشیشه و شیشه‌شیر مناسب نوزاد قبل از خرید آنها آشنا شوید.

انواع سرشیشه‌

سرشیشه‌ها انواع مختلف و تنوع زیادی دارد. برخی از سرشیشه‌های موجود در بازار شامل موارد زیر است:

سرشیشۀ کلاسیک قدیمی: خروج شیر از این نوع سرشیشه‌ها به نیروی مکش دهان نوزاد نیاز ندارد و راحت‌تر از مکیدن سینۀ مادر است و به همین دلیل می‌تواند باعث ایجاد اختلال در رشد فک و کام نوزادان شود.

سرشیشۀ ضدنفخ: این نوع سرشیشه‌ها سوراخ‌هایی در لبه‌‌های خود دارد که میزان ورود هوا و جریان شیر را کنترل می‌کند و معمولاً نمی‌گذارد کودک هنگام مکیدن، هوای زیادی را ببلعد و دچار نفخ شود.

سرشیشۀ ارتودنسی: سرشیشه‌های ارتودنسی طوری طراحی شده است که با کام و لثۀ فرزند شما سازگار باشد و دارای یک حباب تخت در یک طرف است که با زبان کودک تماس پیدا می‌کند.

سرشیشه به شکل سینۀ مادر: سرشیشه‌های به شکل سینۀ مادر، شکل طبیعی‌تری دارد و این اجازه را می‌دهد که رشد کام و فک کودک روند طبیعی خودش را داشته باشد. این سرشیشه‌ها اندازه‌های مختلفی دارد و لازم است با توجه به سن نوزاد انتخاب شود.

سرشیشۀ مخصوص نوزادان با شکاف کام: یکی از انواع سرشیشه‌، نوع مخصوصی است که می‌تواند برای شیر خوردن نوزادانی با شکاف کام مناسب باشد. این سرشیشه از جنس سیلیکونی نرم است که کمی از حد معمول بلندتر است و سوراخ آن به شکلی است که بتوان با توجه به توان نوزاد، جریان شیر را کنترل کرد.

نکاتی برای انتخاب و خرید سرشیشه

برای انتخاب سرشیشۀ مناسب لازم است با نکاتی هنگام خرید آشنا باشید، اما لازم است بدانید که در نهایت راحتی کودک را در نظر بگیرید. شاید بهتر باشد بار اول چند نوع و مدل مختلف از سرشیشه‌ها را بخرید، زیرا از قبل نمی‌توانید بدانید که فرزندتان چه نوع یا اندازه‌ای را ترجیح می‌دهد. برخی از نکات برای خرید سرشیشه شامل موارد زیر است:

جنس: سرشیشه‌ها دو نوع سیلیکونی و لاتکسی دارد. سرشیشه‌های سیلیکونی سفت‌تر است و فرم خود را مدت طولانی‌تری حفظ می‌کند. سرشیشه‌های لاتکسی نرم‌تر و انعطاف‌پذیرتر است، اما به اندازۀ سرشیشه‌های سیلیکونی دوام ندارد. همچنین در موارد بسیار نادر، نوزادان می‌توانند به لاتکس حساسیت نشان دهند.

محدودۀ سنی و اندازه: طیف وسیعی از سرشیشه‌ها از لحاظ اندازه برای کودکان در تمام سن‌های نوزادی وجود دارد. اگر یک نوزاد تازه متولدشده را با شیشه‌شیر تغذیه می‌کنید، ابتدا انواع مختلفی را در کوچک‌ترین اندازه بخرید و اجازه دهید کودک تعیین کند که کدام سرشیشه را ترجیح می‌دهد. همچنین اگر در حال از شیر گرفتن کودک و شروع به استفاده از شیشه‌شیر هستید، لازم است سرشیشۀ مناسب برای سن فرزندتان را بخرید.

جریان شیر: شیر خوردن کودک را خوب تماشا کنید تا مطمئن شوید که مکیدن شیر برایش سخت نیست یا جریان شیر آن‌قدر زیاد نیست که دچار حالت خفگی شود یا بالا بیاورد. برای افزایش جریان شیر، خودتان تغییری در اندازۀ سوراخ سرشیشه ایجاد نکنید و در مورد هر گونه نگرانی در این مورد با پزشک کودک صحبت کنید. برای نوزادان زودرس یا نوزادانی با مشکلات دهان، دندان یا مشکلی در صورت که توانایی آنها برای خوردن را تحت تأثیر قرار می‌دهد، سرشیشه‌‌های خاصی در دسترس است که به کنترل یا اندازه‌گیری سرعت جریان شیر کمک می‌کند.

انواع شیشه‌شیر‌

شیشه‌شیرها معمولاً از جنس پلاستیک، شیشه، استیل یا یک نوع ترکیبی است که شامل شیشه با روکشی پلاستیکی یا سیلیکونی است. همچنین شیشه‌های یکبارمصرف نیز وجود دارد که شاید در سفرها بیشتر کاربرد داشته باشد. اما آنهایی که در بازار موجود و مناسب‌تر است شامل موارد زیر است:

شیشه‌شیر شیشه‌ای: این نوع شیشه‌شیر از لحاظ بهداشتی کاملاً ایمن و بی‌خطر است. همچنین مقاوم‌تر است و خیلی زود نیاز به تعویض ندارد، مگر این که بشکند، لب‌پر شود یا ترک بر‌دارد. اما سنگین‌تر است و امکان دارد نگه داشتن آنها برای کودکان بزرگ‌تر که شیشه را خودشان نگه می‌دارند، کمی سخت‌تر باشد. همچنین، این نوع شیشه‌شیر اگر از دست کودک بیفتد یا بشکند و شما حواستان نباشد می‌تواند برای او خطرناک باشد.

شیشه‌شیر ترکیبی شیشه‌ای با روکش پلاستیک: شیشه‌شیر شیشه‌ای با روکش پلاستیکی یا سیلیکونی ممکن است احتمال شکستن شیشه را کمتر کند و گرمای آن در صورت گرم بودن شیشه، به دست کودک نمی‌رسد، فقط ممکن است کمی گران‌تر باشد.

شیشه‌شیر پلاستیکی: شیشه‌شیرهای پلاستیکی با مواد مختلفی ساخته می‌شود. کارشناسان معمولاً شیشه‌شیرهای مات ساخته‌شده از پلی‌اتیلن یا پلی‌پروپیلن را بی‌خطرتر می‌دانند، اما از خرید شیشه‌شیرهای ساخته‌شده از پلی‌کربنات خودداری کنید. شیشه‌شیر پلاستیک نشکن است، اما زود خراب می‌شود و در نتیجه باید به طور منظم آنها را عوض کنید. همچنین این شیشه‌شیرها برای شست‌وشو با آب خیلی گرم یا قرار گرفتن در معرض حرارت زیاد بهداشتی و ایمن نیست. برای خرید شیشه شیرهای پلاستیکی لازم است از نکات و توصیه‌های مهمی اطلاع داشته باشید و موارد ایمنی را نیز هنگام استفاده از آنها رعایت کنید.

نکاتی برای انتخاب و خرید شیشه‌شیر

برای انتخاب شیشه‌شیرهای مناسب نکاتی وجود دارد. برخی از این نکات مانند جنس و نوع شیشه‌شیرها که هنگام خرید بهتر است به آنها توجه کنید شامل موارد زیر است:

شکل: شکل‌های مختلفی شیشه‌شیر مثل شیشه‌شیرهایی با زاویۀ قائمه که سر آنها کمی کج است و اجازۀ ورود هوای کمتری از سرشیشه را به دهان نوزاد می‌دهد یا شیشه‌های ساده‌ای که کودک می‌تواند راحت‌تر نگه دارد موجود است. تنوع در شکل شیشه‌شیر باعث انتخاب راحت‌تر شما خواهد بود، فقط لازم است قبل از انتخاب شکل شیشه‌ها به جنس آنها توجه کنید و اول سلامت کودکتان را در نظر بگیرید.

محدودۀ سنی و وزن: برای شروع، پنج یا شش شیشه‌شیر ۱۲۰ سی‌سی برای نوزادتان بخرید و از حدود چهار ماهگی از شیشه‌های ۲۴۰ تا ۲۷۰ سی‌سی استفاده کنید. شما می‌توانید شیشه‌شیرهای کوچک‌تر نوزادتان را به عنوان یادگاری یا برای مواقعی که شاید لازم شود نگه دارید.

یادتان باشد که برای رعایت نکات ایمنی در مورد استفاده از شیشه شیرهای پلاستیکی آنها را در آب جوش، ماشین ظرفشویی، مایکروویو یا هر دستگاه گرم‌کنندۀ دیگری قرار ندهید، زیرا درجه حرارت بالا می‌تواند مواد شیمیایی را از پلاستیک آزاد کند. برای تمیز کردن صحیح آنها نیز از یک فرچۀ مخصوص شیشه‌شیر یا اسفنج ابری نرم استفاده کنید و با آب گرم و کف بشویید و خوب آبکشی کنید. همچنین برای عوض کردن سرشیشه و شیشه شیرلازم است از زمان تعویض و نشانه‌های فرسودگی آنها اطلاع داشته باشید.

انتخاب لوازم جانبی شیشه‌شیر

لوازم جانبی می‌تواند مراقبت از وسایل تغذیه با شیشه‌شیر را برای شما آسان‌تر کند. به عنوان مثال، احتمالاً یک قفسۀ خشک کردن شیشه‌شیر و یک جفت فرچۀ خوب برای تمیز کردن شیشه‌ها و سرشیشه‌ها لازم دارید. اگرچه کارشناسان به اندازۀ گذشته در مورد استریل کردن شیشه‌شیر‌ها نگرانی ندارند، اما پزشک کودکتان ممکن است استریل کردن را به دلایل پزشکی خاصی برای کودک شما توصیه کند. در این صورت از پزشک در مورد شستن و جوشاندن شیشه‌شیرها و سرشیشه‌ها یا استفاده از یک دستگاه استریل‌کننده سؤال کنید.

کیسه‌‌های عایق نیز، شیشه‌شیر را در دمای مناسب نگه می‌دارد، هرچند بهتر است به اندازه‌ای شیر خشک آماده کنید که بتوانید آن را هر بار تازه مصرف کنید و باقی‌مانده را دور بریزید، اما گاهی هنگام بیرون رفتن از خانه همراه کودکتان، لازم است شیشه‌شیرش را نیز همراهتان ببرید. در چنین مواقعی بهتر است از شیشه‌شیر شیشه‌ای استفاده کنید و با دیگر شرایط مصرف شیر خشک پس از تهیۀ آن نیز آشنا باشید.

نقش لالایی در آرامش‌ کودکان

لالایی‌ها، آوازهای دلنشین و آرامش‌بخشی هستند که همه‌ی ما با آن‌ها آشنا هستیم. لالایی‌ها در تمام طول تاریخ وجود داشتند. در تمام فرهنگ‌ها و زبان‌های دنیا می‌توان ردپای این آواهای دلنشین مادرانه را پیدا کرد. بسیاری از لالایی‌های ملل مختلف، با اجراهای باشکوهی به روی صحنه می‌روند و در دل مردم دنیا جا باز می‌کنند. اما چرا لالایی‌ها اینقدر محبوب و دوست‌داشتنی هستند؟ آیا اصلا لالایی خواندن فایده‌ای هم به حال کودکان دارد؟

لالایی، یک آرامش‌بخش قوی

هرچند ممکن است در نگاه اول عجیب به نظر برسد اما لالایی‌ها، حتی بر جنین هم تاثیر می‌گذارند. جنین می‌تواند صداهای مختلف را بشنود، زیرا اندام شنوایی او کم‌کم کامل می‌شوند. شنیدن این صداها، بعد از تولد، به کودک حس آرامش و امنیت می‌بخشد. بنابراین خواندن لالایی، پخش موسیقی خوب و حرف زدن با جنین، یکی از بهترین راه‌های ساختن ارتباط عاطفی عمیق با کودک است. اگر کودک قبل از تولد صدای مادرش را شنیده باشد، بعد از تولد هم با شنیدن صدای او دوباره آرامشش را باز می‌یابد.

کودکان بزرگ‌تر چطور؟ خب، حرف زدن یکی از بهترین راه‌های تقویت مهارت‌های کلامی نوزادان است. اگر با نوزادان صحبت کنید، به رشد هوش عاطفی آن‌ها کمک کرده‌اید اما تاثیر کلام ریتمیک، می‌تواند معجزه بیافریند! تابه‌حال دقت کرده‌اید که چرا برنامه‌های کودکان بیشتر با شعر همراهند؟ چون کودکان به کلمات ریتمیک جذب می‌شوند و از آن لذت می‌برند. لالایی‌ها، به خصوص آن‌هایی که با چاشنی عشق مادرانه خوانده می‌شوند، می‌تواند حال کودک را دگرگون کند، به خواب او آرامش بدهد و ضربان قلبش را تنظیم کند.

لالایی چیست؟

لالایی‌ها، بیشتر ترکیبی از عشق، امید، آرزوها و دلتنگی‌های مادرانه هستند. مادران در لالایی‌ها از آرزوهایی که برای بچه‌هایشان دارند، قصه‌سرایی می‌کنند. امیدهایشان را دوباره می‌گویند و حتی گاهی سر درددل را هم باز می‌کنند. لالایی‌ها بسته به فرهنگ محل ساخته می‌شوند. مثلا اگر لالایی‌های مادران مناطق عشایری را بشنوید، جنبه‌های حماسی لالایی توجهتان را به خود ش جلب می‌کند اما اگر به یک منطقه‌ی کویری سر بزنید، حرف از گل و گیاه در لالایی‌هاست. جالب‌تر اینکه در بعضی از لالایی‌های باستانی فرهنگ‌های مختلف، مفاهیم ترسناکی هم وجود دارد!

یک خواب رویایی

لالایی خواندن، علاوه بر تمام تاثیرات مثبتی که بر رشد کودکان دارد، به والدین و مراقبان کودک کمک می‌کند تا ارتباط عاطفی‌شان را عمیق کنند. در آغوش گرفتن کودک و خواندن لالایی‌ها در گوش او، خواباندن کودک در یک رخت‌خواب نرم و نشستن در کنارش تا زمانی که به خواب برود و حتی حرف زدن با کودک، زمانی که هنوز در رحم مادر است، رابطه‌ی والد و فرزند را قوی می‌کند. این راهکار کم‌خرج اما پرفایده را حتما امتحان کنید.